O narracji świata tego w Dniu Języka Ojczystego

 

    Przejechała dłonią po pierwszej półce, słuchając szelestu, z jakim jej paznokcie dotykają kręgosłupa każdego z tomów. Brzmiało to jak muzyka lub tupot biegnących stóp. Liesel Meminger żyła w czasach wojny, gdy narratorem staje się wyłącznie  śmierć. Dziewczyna, złodziejka książek,  odnalazła sens w życiu, osobną narrację...

Próbujemy być narratorami własnego życia. Współczesny świat zagłusza ten głos, a wówczas – niespostrzeżenie – kroczymy pod dyktando opinii, ocen, presji, pieniądza, mody, kogoś lub czegoś, przejmującego nad nami kontrolę. Bodźce, które nas bombardują zagłuszają narratora pierwszoosobowego.  Aby go przywołać, warto otworzyć się na siebie i innych. 

    Gościem Przegadulca jest tym razem Agnieszka Olczyk – dyrektorka Biblioteki Pedagogicznej w Płocku. Oprócz propozycji książek, które wyciszą i uspokoją skołatane nerwy, przyniosła nadzieję za to, że czytelnictwo nadal buduje, umacnia i kształtuje naszą cywilizację.

Rozmawiamy o tym, co zrobić, by nasze dzieci czytały, o wizualizacji (koniecznej do dobrego zaczytania się), będącej receptą na przestymulowanie i chaos.

Pomówimy również o badaniach, które ukazują  książkę jako  metodę walki z  przebodźcowaniem, rozdrażnieniem, niepokojem, depresją.

Drodzy Nauczyciele i Rodzice, zatrzymajcie się na chwilkę. Przystanek KSIĄŻKA jest bardzo obiecujący, przeniesie Was na moment w inną przestrzeń dźwięków szeleszczących zapomnieniem tego, co w tym momencie Wam doskwiera i  dolega. Niczego nie stracicie – otrzymacie propozycje książkowe, garść uśmiechniętych słów i nauczycielskich pozytywów w literackiej p(oświacie). Bo nawet „ciężkie norwidy” (z ogromnym szacunkiem dla C. K. Norwida) w kanonie lektur szkolnych,  spowite szacunkiem do ponadczasowych humanistycznych wartości, mogą stać się atrakcyjne na lekcjach języka polskiego, by  znów pojawić się  na półkach naszych domów. Kiedy tak się stanie? Tylko wtedy,  gdy spotkają się ze zrozumieniem (lub chęcią zrozumienia) ludzkich potrzeb i doświadczeń.

    Dziś Przegadulec chce świętować z Wami Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Życzymy otwartości na ogromne znaczenie języka i kultury w budowaniu porozumienia ponad podziałami.

Zapraszamy

Iza Rachowicz,

Aneta Przedlacka - Studniak

doradczynie metodyczne MSCDN Wydział w Płocku


 Materiał nagrywany przed wprowadzeniem obostrzeń.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MATURA MIĘDZYNARODOWA

WYPALENIE ZAWODOWE I DEPRESJA WŚRÓD NAUCZYCIELI

"O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ" - SPOTKANIE Z PANEM MARCINEM SIEMIĄTKOWSKIM - WSPÓŁSCENARZYSTĄ FILMU