Jak nauczyciele i uczniowie zatrzymają czas?

 

    Wakacje dla uczniów, urlop dla nauczycieli -   czas wyjątkowy, konieczny i wyczekiwany.  Za chwilę można  zatrzymać czas, odetchnąć od codziennego wyścigu z czasem, zatopić się w lekturach i filmach, które od dawna czekały na swoją kolej. Bo przecież ten czas jest na wagę złota – warto go mądrze wykorzystać. Jak wyhamować rozpędzoną maszynę codzienności?

Czytanie to inwestycja w rozwój i wyciszenie, a dobre kino – jak nic innego -  potrafi odmienić nasz nastrój i dodać sił na kolejne wyzwania.

    Oto propozycje doradców metodycznych, które mogą umilić wolny czas i wzbudzić refleksyjno - przygodowe spojrzenie na świat.

Dla najmłodszych „ Ciumkowe historie...” Pawła Beręsewicza - pełne ciepła i humoru historie, które uczą akceptacji, dobrych relacji i odwagi; dla starszych uczniów SP i szkół ponadpodstawowych -  „Złodziej sztuki” Michaela Finkela i „Szczygieł” Donny Tartt - refleksja nad ludzką kondycją, wyborem i obsesją. Nauczycielom polecamy serię Toshikazu Kawaguchi „Zanim wystygnie kawa”


i „Przesyłkę z Nieba” Sanaka Hiragi o
raz „Momo” Michaela Ende – książki osobliwe, pomagające zebrać okruchy naszego czasu. „Dobry nauczyciel” z 2024 roku wyreżyserowany przez Teddy'ego Lussi-Modeste'a i „Pokój nauczycielski”  - niemiecki dramat z roku 2023 to propozycje filmowe – choć o szkole, dające jednak dobrą perspektywę wobec przestrzeni codziennych trudności, problemów i zadań każdego z nas - nauczycieli.

Doradcy metodyczni, dzieląc się swoimi ulubionymi książkami i filmami, pokazują, że rozwój i pasja nie kończą się na szkolnych ławkach. Życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom tygodni inspirujących, pełnych przygód i refleksji.

    Niech te wakacje będą pełne niezapomnianych chwil, które pozwolą nam zatrzymać czas na dłużej i wrócić do szkolnej codzienności z nową energią!

Doradcy metodyczni MSCDN Wydział w Płocku:

·       Małgorzata Brauze

Zakres: edukacja wczesnoszkolna


·       Izabela Rachowicz

Zakres: język polski


·       Marcin Jaroszewski

Zakres: język angielski


·       Emilia Ziółkowska

Zakres: język niemiecki.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Poszukiwanie porozumienia w dwujęzyczności

PASJA CZYTANIA

„Szkoła ( …) bez obojętności”, czyli aktywne reagowanie na potrzeby i problemy czwartoklasisty