Uczeń przestymulowany. Don Kichot w krainie czasopożeraczy i nie tylko.

 

"Są to ol­brzymy, a je­śli strach cię oble­ciał,

 ucie­kaj stąd (...),

 ja zaś tym­cza­sem wy­zwę ich na nie­równą

 i okrutną roz­prawę." Miguel Cervantes Don Kichot

 

    Walczymy z wiatrakami naszych czasów. Zmaga się z nimi nasz uczeń, syn, córka. Czy  w bagażu wielu wrażeń spakowana jest tylko przygoda?  Czy może czai się porażka, a nawet klęska? Smutny, wycofany Kichot chce marzyć, być i cieszyć się życiem...

     Kiedy szukamy przyczyn pogorszonej koncentracji, czy apatii u naszych uczniów, najczęściej szukamy przyczyn na zewnątrz: problemy w domu, konflikty z  rówieśnikami czy niespełniona miłość.  Zapominamy jednak o neurobiologii. Nasze mózgi ciągle pracują, zbierając mnóstwo informacji. Dyskomfort, złe samopoczucie i napięcia wynikają z nadmiernej ilości bodźców,  które aktywizują zbyt wielu zmysłów na raz.

O zjawisku przebodźcowienia (przebodźcowania) nie było  mowy jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jednak dziś - w dobie smartfonów, tabletów, laptopów, smartwatchy -  zaczynamy odczuwać presję stymulatorów, "czasopożeraczy", a w końcu niemoc.

O tym, co to ten problem oznacza dla uczniów i czy dotyczy tylko ich, porozmawiamy w kolejnym odcinku Przegadulca. Odpowiemy także na pytania jak zadbać o swój dobrostan i komfort, aby nie doszło do przestymulowania, które może być niebezpieczne dla prawidłowego funkcjonowania.

 Materiał nagrywany przed wprowadzeniem obostrzeń.

Zapraszamy!

 


 

 

Komentarze

  1. Dzieciaki są przestymulowane, bo nikt nie kontroluje ich aktywności w sieci,jest za duża dawka bodźców,wystarczy porównać filmy animowane dziś z tymi sprzed 15 laty!

    OdpowiedzUsuń
  2. Przegadulec- BRAWO. Uwielbiam takie "pedagogiczne ciastka" pełne dobrych kalorii i inspiracji...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

MATURA MIĘDZYNARODOWA

WYPALENIE ZAWODOWE I DEPRESJA WŚRÓD NAUCZYCIELI

"O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ" - SPOTKANIE Z PANEM MARCINEM SIEMIĄTKOWSKIM - WSPÓŁSCENARZYSTĄ FILMU