Czy kontrolować dzieci w sieci?

 

Czy kontrolować nasze dzieci w sieci?

Co robią dzieci w internecie?

Czy telefony w szkołach są konieczne?

Co z bezpośrednimi relacjami międzyludzkimi ?

Oto szereg pytań zadawanych przez rodziców i nauczycieli.

Wyniki przeprowadzonego przed fundację Dbam o Mój Z@sięg badania „Młodzi cyfrowi” są bardzo wiarygodne i mówią wiele na ten temat...Temat ten podejmujemy i my. 

Dzieci i młodzież głównie korzystają z serwisów społecznościowych – 80% zapytanych ma konto na Facebooku, 22% na Instagramie, zaś 20%  – na Snapchacie. Hasło do konta dziecka w przeważającej większości przypadków ma wyłącznie ono samo (82% zapytanych). Tylko w 15% przypadków znają je także rodzice. Ciekawe zestawienia i wyniki badań ogólnopolskich, prowadzonych od roku 2017 przedstawiono na stronie https://dbamomojzasieg.pl/fonoholizm-wsrod-uczniow-2017/

Dr Maciej Dębski - który niedawno gościł w MSCDN Wydział w Płocku i zamienił  z nami kilka zdań na ten temat - założyciel fundacji Dbam o Mój Z@sięg, podkreśla, że kontrola to niewłaściwe  słowo i niemożliwe w dzisiejszym świecie. Twierdzi, że  musimy zapomnieć o podziale na życie online i offline. Ono już nie istnieje.

     Życie nastolatków stanowi trudna do rozdzielenia strefa  mediów społecznościowych i życia społecznego, świata wirtualnego i fizycznego. Ignorowanie tego faktu to lekkomyślność (za: https://spidersweb.pl/2019/11/dzieci-w-sieci-raport-mlodzi-cyfrowi-dbam-o-moj-zasieg.html)

Rozumieć współczesny świat i umieć w nim sprawnie funkcjonować to czuć się swobodnie i  bezpiecznie w przestrzeni tego świata, w tym świata Internetu. To duże wyzwanie dla nas - rodziców i wychowawców - by zrozumieć potrzeby młodych, wskazać im na zagrożenia, wyposażyć w ogląd szacunku i odpowiedzialności.

 W dzisiejszym Przegadulcu poznamy zdanie jednego z rodziców  na ten temat. Puenta naszej rozmowy była bardzo konstruktywna – odrzućmy stalinowskie ”Najwyższą formą zaufania jest kontrola” na rzecz  - najwyższą formą relacji jest zaufanie.

Zapraszamy


Iza Rachowicz

Aneta Przedlacka- Studniak

doradczynie metodyczne

MSCDN Wydział w Płocku.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MATURA MIĘDZYNARODOWA

WYPALENIE ZAWODOWE I DEPRESJA WŚRÓD NAUCZYCIELI

"O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ" - SPOTKANIE Z PANEM MARCINEM SIEMIĄTKOWSKIM - WSPÓŁSCENARZYSTĄ FILMU