UCZEŃ XXI WIEKU


Jaki jest uczeń XXI wieku? A jaki powinien być współczesny nauczyciel?

W dzisiejszej rozmowie zajmiemy się sylwetką współczesnego ucznia. Najnowsze badania pokazują, że progres technologiczny oraz sytuacja postpandemiczna spowodowały duże zmiany w mentalności i nastawieniu naszych uczniów do kwestii edukacji. Współczesny uczeń nie chce już słuchać wykładów – chce być czynnym uczestnikiem procesu dydaktycznego, chce się uczyć poprzez działanie. Uczniowie są coraz bardziej nastawieni na wykorzystanie współczesnych technologii – chcą pracować z tabletem, laptopem, aplikacjami na telefon, są zaineresowani rozwijaniem swoich kompetencji cyfrowych i zauważają, że ucząc się w ten sposób, dużo szybciej przyswajają wymagane treści i na dłużej rejestrują wiedzę w pamięci.

Nasi uczniowie naprawdę chcą być nowocześni, pragną być uczniami na miarę XXI wieku. A jaki jest, a właściwie jaki powinien być współczesny nauczyciel? Przede wszystkim, musimy być otwarci na zmiany i nowe potrzeby naszych uczniów i nie obawiać się ich. Musimy integrować wiedzę z różnych dyscyplin i starać się śledzić i wykorzystywać najnowsze trendy, także te dotyczące nowoczesnych aplikacji i technologii multimedialnych. Nie obawiajmy się ich. Dajmy uczniom więcej autonomii – pozwólmy im na więcej samodzielności i wpływu na kształt i przebieg lekcji. Kształtujmy również ich kompetencje społeczne poprzez projekty, pracę w parach i w grupach – są to umiejętności niezwykle cenione na rynku pracy w XXI wieku. 

Pamiętajmy jednak o psychologicznych aspektach edukacji. Wszystko musi być używane z umiarem i powinniśmy postarać się odnaleźć balans między edukacją tradycyjną a nowoczesnymi technologiami, aby uniknąć uzależnień i problemów społecznych i medycznych.

Takie są współczesne tendencje i nie uda nam się przed nimi uciec. Elastyczność i otwartość to cechy, które pozwolą nam odnaleźć się w realiach zdominowanych przez Internet, środki masowego przekazu, portale społecznościowe i stale zachodzące zmiany, których jesteśmy świadkami. Odrobina odwagi i dobrej woli pozwoli nam szybko i bezboleśnie przystosować się do nowych czasów.

Zapraszamy do posłuchania naszej rozmowy i zachęcamy do komentarzy.  



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WYPALENIE ZAWODOWE I DEPRESJA WŚRÓD NAUCZYCIELI

Poszukiwanie porozumienia w dwujęzyczności

„Szkoła ( …) bez obojętności”, czyli aktywne reagowanie na potrzeby i problemy czwartoklasisty