WYCHOWANIE W KULTURZE



Ostatnio udało mi się przeczytać bardzo ciekawą pozycję autorstwa muzykolożki Anny Weber „Rok wychowania przez sztukę’. Autorka stawia w książce śmiałą tezę, że kultura i sztuka to jedne z najważniejszych elementów kształtujących człowieka na wielu etapach jego rozwoju -  wpływających ja jego osobowość, wrażliwość, empatyczność, sposób postrzegania świata i drugiego człowieka. Dlatego od wczesnych lat należy poddawać dziecko, a potem młodego człowieka na różnego rodzaju bodźce kulturowe – na muzykę, sztuki wizualne, literaturę, film.

Zdecydowanie zgadzamy się z tą opinią, a do dzisiejszego odcinka zaprosiliśmy naszą koleżankę – Małgorzatę Gasik – MSCDN-owską specjalistkę od kultury i promocji. Porozmawiamy wspólnie o ekspozycji ucznia na bodźce kulturowe i o pozytywnym wpływie takiej ekspozycji. Poruszymy także temat dwóch bardzo udanych projektów MSCDN: FAN – Filmowej Akademii Nauczyciela (raz w miesiącu nauczyciele mogą wziąć udział w projekcji interesującego filmu i wysłuchać rozmowy z ekspertem, a później wraz z uczniami zrealizować projekt dotyczący tematyki filmu) oraz „eMOCje w twórczości” – projekt związany z wyrażaniem emocji poprzez zajęcia teatralne, realizowany w tym roku pod hasłem „ Mała sztuka dużych emocji”.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka! I gorąco zachęcamy wszystkich nauczycieli do korzystania z zasobów kultury i sztuki na szkolnych i pozaszkolnych zajęciach.  


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WYPALENIE ZAWODOWE I DEPRESJA WŚRÓD NAUCZYCIELI

Poszukiwanie porozumienia w dwujęzyczności

„Szkoła ( …) bez obojętności”, czyli aktywne reagowanie na potrzeby i problemy czwartoklasisty